Новости

Ведення вагітності і пологи – за що держава платить закладам?

Тариф на оплату пологів був одним з перших в дискусіях про те, чи вистачить коштів за пацієнтом для того, аби вижити закладу і при цьому надати якісну медичну допомогу. Висловлювалися різні думки – від «все пропало» до застережень з приводу того, що здоров’я матері й дитини починаються не з пологового будинку, а з настання вагітності, перебіг якої не контролюється наданням пріоритетних послуг. Про те, що і як забезпечує Програма медичних гарантій в цьому напрямку, розповідає заступниця Голови Національної служби здоров’я України Наталія Рябцева.

NATALIYA RYABCEVA

 

Допологовий період

 1. Як оплачується спостереження за вагітністю?

Це може відбуватися в межах двох пакетів:

 • Пакет «Первинна медична допомога» працює тоді, коли за бажанням жінки спостереження за неускладненою вагітністю здійснює сімейний лікар.
 • Пакет з надання амбулаторної допомоги передбачає, що у його межах пацієнтка може звернутися в жіночу консультацію для спостереження за вагітністю (без направлення та без прив’язки до місця офіційної реєстрації). Також цей пакет включає проведення необхідних лабораторних досліджень та інструментальних обстежень (УЗД), консультації вузьких спеціалістів під час вагітності (за направленням). Усі медичні заклади, які мають у своїй структурі жіночу консультацію, отримали договори від НСЗУ на надання послуг за пакетом, що забезпечує надання амбулаторної допомоги.
 1. Чи потрібно підписувати «обмінну карту»?

Це було передбачено старими правилами, коли надання медичної допомоги прив’язувалося до місця прописки пацієнтки, але вагітній надавали додаткову можливість обрати медичний заклад для народження дитини.

Оскільки в новій системі немає прив’язки до місця проживання, жінка може народжувати у будь-якому закладі, який уклав договір з НСЗУ на пакет «Медична допомога при пологах». НСЗУ оплачує пологи, не вимагаючи підписаної «обмінної карти». Тому й заклад не повинен вимагати її від пацієнтки.

 1. Як забезпечити стаціонарне лікування під час вагітності?

Насамперед, для цього пацієнтці потрібно мати направлення від лікаря, який веде вагітність (окрім випадків невідкладних станів). Заклади, які отримали договори за пакетами надання стаціонарної допомоги, можуть прийняти вагітну на лікування.

Додаткові послуги під час перебування в стаціонарі (палата підвищеного комфорту, покращене харчування тощо) належать до категорії платних. За них пацієнти мають офіційно сплатити через касу закладу.

Під час епідемії окремі стаціонарні заклади приймають пацієнтів з підозрою на коронавірус. Рішення щодо госпіталізації такої вагітної в той чи інший заклад має прийматися з огляду на її статус (позитивний, негативний, підозра) та з метою мінімізації ризиків інфікування.

Для цього й визначено окремі заклади, які прийматимуть роділь з підозрою на коронавірус.

Підготовка до пологів

 1. Оплата – незалежно від способу прибуття?

НСЗУ оплачує пологи за пакетом «Медична допомога при пологах» в будь-якому випадку, незалежно від того, як пацієнтка потрапила в заклад – самостійно, на «швидкій» чи її перевели з відділення патології вагітності.

 1. Чи заплатить НСЗУ додатково, якщо пацієнтка обере конкретного лікаря для ведення пологів?

У багатьох виникає питання – чи заплатить НСЗУ додаткові кошти, якщо пацієнтка обере для ведення пологів якогось конкретного лікаря? Відповідно до кращих світових практик, НСЗУ оплачує надання допомоги при пологах черговою бригадою. Це зумовлено кількома причинами. По-перше, чергування забезпечує медичному персоналу час на відпочинок, адже втома є одним із найпоширеніших чинників лікарських помилок. По-друге, повну відповідальність за пацієнтку під час перебування в пологовому будинку несе чергова бригада. Оскільки НСЗУ не визначає розмір заробітної плати медпрацівників (це робить головний лікар закладу), умови оплати за пологи не можуть передбачати додаткових домовленостей з окремим лікарем.

Відповідно до договору із закладом, НСЗУ сплатить за кожні пологи. Додаткові послуги, не передбачені в пакеті «Медична допомога при пологах», рекомендовано оплачувати офіційно через касу закладу. Детальніше з обсягом послуги (специфікацією) за пакетом «Медична допомога при пологах» можна за посиланням.

Допомога під час пологів

 1. Чи вистачить тарифу на ускладнені пологи та кесарський розтин?

Пакет «Медична допомога при пологах» передбачає оплату за будь-який випадок пологів: як за фізіологічні, так і за ускладнені, зокрема передчасні, а також за кесарський розтин. НСЗУ встановило єдиний розмір тарифу за будь-який випадок пологів, аби не стимулювати зростання кількості кесарських розтинів. Тариф розраховано таким чином, аби медичний заклад у загальній сумі мав достатньо коштів для забезпечення пологів різного рівня складності.

Якщо після пологів жінка або дитина потребуватимуть додаткового догляду або допомоги, заклад отримає додаткові виплати від НСЗУ за іншими пакетами послуг.

 1. Хто платить за ліки?

Нині пацієнтці, яка вирушає в пологовий будинок, не потрібно додатково купувати лікарські засоби, розхідні матеріали, засоби для прибирання тощо. Все це передбачено договором з НСЗУ на пакет «Медична допомога при пологах».

Окремо, через централізовані закупівлі, МОЗ забезпечує заклади дороговартісними препаратами, наприклад, для надання допомоги при кровотечах. В такий же спосіб вони отримуватимуть антирезусний імуноглобулін для запобігання гемолітичній хворобі новонароджених.

 1. Чи повинна пацієнтка додатково платити за партнерські пологи або епідуральну анестезію

Партнерські пологи включені в обсяг медичної допомоги, що надається за пакетом «Медична допомога при пологах». Однак він не передбачає постійного перебування в палаті з породіллею її партнера.

До того ж на час епідемії МОЗ України або Головний державний санітарний лікар України можуть приймати рішення про тимчасову заборону партнерських пологів, щоб максимально знизити ризик інфікування як жінок і новонароджених, так і медичного персоналу. Те саме стосується відвідування після пологів. Таке рішення розповсюджуватиметься на всі типи медичних закладів – і комунальних, і приватних.

У випадку згаданої заборони, медичний персонал закладів має надавати жінкам повну медичну допомогу, а також психологічну підтримку під час і після пологів. Так само до пакету «Медична допомога при пологах» включено зниження больових відчуттів – за це не потрібно вимагати у пацієнтки доплати. Водночас, використовувати медикаментозне знеболення потрібно з врахуванням медичних показів.

 1. Коли брати оплату за палату «люкс»?

Загалом, пакет «Медична допомога при пологах» передбачає сумісне перебування жінки й дитини в стандартній палаті. Якщо за наявності вільних стандартних палат жінка обирає палату підвищеного комфорту, вона має оплатити цю послугу офіційно через касу.

Водночас, оплата випадку пологів передбачає сумісне перебування жінки й дитини в будь-якому випадку. Тому, якщо у відділенні зайняті всі стандартні палати, заклад повинен розмістити породіллю з дитиною в іншій палаті без додаткової оплати.

 1. Чи входить реанімація новонароджених у пакет?

Так, ця послуга входить у пакет «Медична допомога при пологах». Якщо новонародженій дитині потрібна допомога у вигляді первинної реанімації, вона має бути надана в повному обсязі, без додаткових оплат з боку пацієнтів.

У випадку, якщо дитині знадобиться додаткова медична допомога після пологів – дихальна підтримка, інтенсивна терапія, – це буде оплачено НСЗУ в межах пакету «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках». Зверніть увагу, що в 2020 році препарат для лікування дихальних розладів новонароджених (сурфактант) закуповується та поставляється в медичні заклади через централізовані закупівлі МОЗ, тобто додатково до оплат НСЗУ.

 1. За чий кошт проводиться вакцинація новонароджених?

Вакцинація новонародженого також входить у пакет «Медична допомога при пологах». За відсутності протипоказів, дитина має отримати всі обов’язкові вакцини згідно з календарем щеплень.

Вакцини централізовано закуповуються МОЗ України. Пацієнти не мають доплачувати за вакцинацію.

Специфічні питання

 1. Які типи тарифів за різними пакетами та коли потрібно вести електронні медичні записи?

 • Пакет надання амбулаторної допомоги передбачає тип тарифу «глобальна ставка», ведення електронних медичних записів обов’язкове з моменту появи технічної можливості.
 • Пакети надання стаціонарної допомоги – глобальна ставка протягом квітня-червня 2020 року; з липня планується запровадження змішаного тарифу (глобальна ставка та ставка за пролікований випадок). Ведення електронних медзаписів не обов’язкове до 30 червня 2020 року, окрім кодування захворювань органів дихання, інфекційних захворювань, зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також всіх випадків госпітальної смертності.
 • Пакет «Медична допомога при пологах» – ставка за пролікований випадок; ведення електронних медзаписів обов’язкове з моменту появи технічної можливості.
 • Пакет «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках» – ставка за пролікований випадок; ведення електронних медзаписів обов’язкове з моменту появи технічної можливості.
 1. Як захищені персональні дані пацієнта?

Ведення електронних медичних записів регулюється низкою законодавчих актів, які забороняють розголошувати як персональні дані, так і медичну інформацію, без окремої згоди пацієнта. Якщо є докази чи інші підстави вважати, що медичний працівник передав персональні чи медичні дані пацієнта сторонній особі, не отримавши на це письмової згоди пацієнта, такий працівник нестиме відповідальність згідно із законодавством.

 1. Чи може медзаклад встановити окремий тариф на платні пологи?

Якщо заклад має договір з НСЗУ на пакет «Медична допомога при пологах», він не може паралельно надавати аналогічні платні послуги. Таке рішення зумовлене світовим досвідом, який доводить: паралельне ведення «безоплатних» і «платних» пологів у закладі спотворює фінансові стимули, призводить до непрозорих схем, обмежує права пацієнтів на отримання допомоги. У Програму медичних гарантій завжди буде включено пологи як безоплатну для пацієнта послугу. Таким є соціальний стандарт у більшості цивілізованих країн.

Водночас, приватні пологові будинки, які не мають договору з НСЗУ, можуть і надалі надавати медичну допомогу при пологах як платну послугу.

 1. Чого очікувати далі?

Реформа на рівні спеціалізованої допомоги (куди входять і пологові будинки) розпочалася лише 1 квітня 2020 року. Тож заклади почнуть отримувати зрозумілу оплату за кожен випадок пологів і додаткові кошти за іншими пакетами. Чим більше пологів у закладі – тим більше коштів він отримає від НСЗУ. Збільшене фінансування дозволить закладам поступово покращити свої умови та забезпечення обладнанням. Ефективність управління бюджетом закладу залежить від компетентності його керівника та організації роботи.

Водночас, договір між НСЗУ і закладом передбачає, що останній має відповідати певним вимогам щодо медичного персоналу, обладнання, умов перебування пацієнтів. За деякий час НСЗУ почне перевіряти, чи всі заклади дійсно відповідають таким вимогам. Їх дотримання буде визначальним для підписання договору на 2021 рік.

Джерело: www.vz.kiev.ua

 • Новости на ЛЖВ
  • Украина получит доступ к самому современному препарату от туберкулеза

   Украина получит доступ к современному препарату для лечения тяжелых форм туберкулеза, которые до сих пор считались неизлечимыми. Переговоры между компаниями Янсен и Фармстандарт по доступу бедаквилина в Украине завершились успехом. Уже в январе компания Янсен подаст документы на регистрацию...

   Подробнее...

 • Новости на главной
  • Ролик «Две жизни» к Всемирному дню борьбы со СПИДом

   Восточноевропейское и Центральноазиатское Объединение ЛЖВ сняло ролик о важности своевременного тестирования на ВИЧ. Этот ролик о том, что у каждого человека есть выбор, от которого кардинально зависит его дальнейшая жизнь: сдать тест на ВИЧ и жить обычной жизнью или быть в неведении и не знать реальное состояние своего здоровья.

   Подробнее...

 • Новости общие
  • Всеукраинская Акция "Час смерти" в поддержку медицинской реформы

   Сегодня, 6 июня 2017 года, по адресу, пр. Шевченка, 4, у стен Одесской областной государственной администрации прошла Всеукраинская Акция "Час смерти" в поддержку медицинской реформы. В Акции приняли участие наша общественная организация «Солнечный круг», БО «100 відсотків життя. Одеса», ОО...

   Подробнее...

  • Система DoZоrro: Сеть будет мониторить медзакупки в регионах

   9 февраля 2017 года Сеть ЛЖВ, Тransparency International Украинаи МОЗ Украины провели презентацию аналитического отчета про медицинские закупки в системе ProZorro. Это общий обзор всего, что происходит в системе — без акцента на определенные нарушения или неэффективность. Но этот отчет должен стать...

   Подробнее...

  • Украина перешла на госфинансирование ЗПТ

   В октябре 2017 года первые шесть областей Украины получили лекарства заместительной поддерживающей терапии (ЗПТ), закупленные исключительно за государственный бюджет.

   Подробнее...

  • Держава продовжує платити за порушення прав ВІЛ-позитивних людей

   4 червня 2020 року Європейський суд з прав людини виніс рішення «Поворозний проти України» за статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо ненадання належного лікування в місцях несвободи. Більше 9 років тому Олександра взяли під варту. Він намагався пояснити суду, що є у важкому стані...

   Подробнее...