Новости

Держава продовжує платити за порушення прав ВІЛ-позитивних людей

4 червня 2020 року Європейський суд з прав людини виніс рішення «Поворозний проти України» за статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо ненадання належного лікування в місцях несвободи.


Більше 9 років тому Олександра взяли під варту. Він намагався пояснити суду, що є у важкому стані через ряд захворювань: туберкульоз лімфатичних вузлів, СНІД 4 клінічної стадії, гепатит «С» та ряд інших супутніх захворювань. У зв’язку з цим Олександр просив суд обрати йому інший запобіжний захід, однак Шевченківський районний суд міста Чернівці вирішив ізолювати його від суспільства та відповідно від медичної допомоги, бо в СІЗО лікування надати йому не могли.

Через півтора роки перебування в СІЗО, після вивезень його на судові засідання та частих перебувань без їжі та води днями його загальний стан здоров’я почав різко погіршуватися. Олександр просив суд врахувати це, та вибрати йому умовну міру покарання, щоб він міг здійснювати своє лікування, попри це суд виніс вирок з позбавленням його волі на 1 рік та 6 місяців.


20 липня 2012 року Олександра привезли до Голопристанської виправної колонії № 7 в Херсонській області, де було одразу його оглянуто та встановлено діагноз: ВІЛ-інфекція (IV – клінічна стадія – СНІД), туберкульоз, а також супутні захворювання – діарея, ураження слизової оболонки ВІЛ-інфекція (IV – клінічна стадія – СНІД) шлунку та шкіри та інші захворювання. Однак адміністрацією колонії не було взято до уваги, що деякі захворювання, які мав Олександр входять у перелік тих, що унеможливлюють перебування в колонії та потребують спеціалізованого стаціонарного лікування. Наприклад, коли Олександр потрапив до слідчого ізолятору, то в нього було 85 CD клітин, а в вересні 2012 року в колонії кількість їх зменшилася до 27 клітин та було 300 000 лімфонавантаження.


Весь цей час Олександра підтримувала ГО «Сонячне коло» з Одеси. Завдяки їм він отримував в місця несвободи ліки та правову консультацію. На початку 2013 року Олександр звернувся за допомогою до УГСПЛ, справу було підтримано Центром стратегічних справ, в справу вступила адвокат Олена Сапожнікова.

Адвокат звернулася до Європейського суду з прав людини 21 січня 2013 року по Правилу 39 та просила вжити термінових заходів, а саме направити Олександра на лікування, оскільки його життю загрожувала небезпека.
Євросуд звернувся до уряду України, а той відповідно направив запити до всіх державних органів, зокрема, до колонії, де відбував покарання Олександр. Одразу ставлення до Олександра змінилося, до нього почали приходити лікарі та оглядати. В свою чергу адміністрація колонії ініціювала звернення до суду щодо звільнення його за станом здоров’я та вже 28 січня 2013 року Олександра було звільнено, після чого він зміг пройти стаціонарне лікування, завдяки чому залишився живим.

Олена Сапожнікова, адвокат Центру Стратегічних судових Справ УГСПЛ:
«Євросуд оцінив страждання Олександра в розмірі 7500 євро, хоча звісно, що це не може повернути його попередній стан, але можливо покаже державі Україна, що дешевше було б обрати йому інший запобіжний захід, а в разі обрання покарання у вигляді позбавлення волі економніше було б його лікувати та надати йому належні умови перебування в місцях несвободи. Маю надію, що ця справа буде черговою цеглинкою в задумі змін на краще!»

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 • Новости на главной
  • Тренинг «Права человека»

   13 – 14 июля 2017 года по адресу: г. Одесса, ул. Софиевская, 10 (БФ «Дорога к дому») наша общественная организация «Солнечный круг» организовали и провели тренинг «Права человека». Тренинг проводился в рамках программы «Платформа развития гражданского общества», поддержанного ИСАР «Еднання» при...

   Подробнее...

  • Семинар по проекту «Общими усилиями противостоять гендерному насилию и распространению ВИЧ»

   10.06.2015 состоялся первый выездной семинар по проекту «Общими усилиями противостоять гендерному насилию и распространению ВИЧ», который реализуется ОО «Солнечный круг», ОД «Вера, Надежда, Любовь» и Южноукраинским центром «Здоровье. Женщина. Долголетие» при финансовой поддержке Международного Благотворительного Фонда «Украинский Женский...

   Подробнее...

  • Национальный женский форум по ВИЧ и СПИД в Одессе

   В период с 19 по 21 сентября 2016 года в нашем городе Одессе прошел 2-й Национальный женский форум по ВИЧ и СПИД с участием в нем международных представителей. Женщины, активно занимающиеся общественной деятельностью в сфере профилактики и предотвращения ВИЧ-инфекции, съехались на форум с городов...

   Подробнее...

 • Новости на материнстве
  • Оказание помощи беременным женщинам и роженицам с ВИЧ

   Всем доброго времени суток! ОО «Солнечный круг» продолжает роботу в условиях карантина. Спешим поделиться своими успехами и впечатлениями. За небольшой промежуток времени при финансовой поддержке Голландской не коммерческой организацией «Stichting AFEW international» фонда экстренной помощи ключевым группам...

   Подробнее...

 • Новости общие
  • Всеукраинская Акция "Час смерти" в поддержку медицинской реформы

   Сегодня, 6 июня 2017 года, по адресу, пр. Шевченка, 4, у стен Одесской областной государственной администрации прошла Всеукраинская Акция "Час смерти" в поддержку медицинской реформы. В Акции приняли участие наша общественная организация «Солнечный круг», БО «100 відсотків життя. Одеса», ОО...

   Подробнее...

  • В твоих силах остановить эпидемию ВИЧ в Одессе

    Проект: В твоих силах остановить эпидемию ВИЧ в Одессе / #Stop Hiv OdessaПроект реализуется в рамках информационной компании регионального проекта “Устойчивость ВИЧ-сервисов для ключевых сообществ в регионе Восточной Европы и Центральной Азии” (#SoS_project) “В твоих силах остановить эпидемию ВИЧ” с флешмобом в соцсетях по...

   Подробнее...